Ana Sayfa > Genel > Türkiye Yazarlar Birliği’nde Divan-ı Hikmet Okumaları

Türkiye Yazarlar Birliği’nde Divan-ı Hikmet Okumaları

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezi’nde “Yesevî-Han Meclisi (Dîvân-ı Hikmet Okumaları)” Programı başlıyor.

“Yesevî-Han Meclisi” Türkistan’da Pîr-i Türkistan Ahmed Yesevî’nin menkıbelerinin anlatıldığı ve Yesevî hikmetlerinin okunduğu toplantılara verilen isimdir. Asırlardır bütün Türkistan’da yaşatılan bu gelenek komünist baskı döneminde de her türlü baskıya rağmen sürdürülmeğe çalışılmıştır. Bu gelenek Türkiye Yazarlar Birliği bünyesinde düzenlenen “Yesevî-Han Meclisi (Dîvân-ı Hikmet Okumaları)” ile ülkemizde de hayat bulacak.

Program çerçevesinde Ahmed Yesevî’nin Dîvân-ı Hikmet eserini Türkiye Türkçesi’ne aktaran Dr. Hayati Bice tarafından Yesevî hikmetleri ekseninde Pîr-i Türkistan Ahmed Yesevî’nin hayatı, menkıbeleri, Yesevîlik yolunun günümüze kadar süren etkileri dile getirilecek. Serbest sohbet kısmında ise soru-cevap şeklinde tasavvuf, bugünün sorunlarına tasavvufî çözümler, günümüz insanının manevi arayışlarına tasavvufî geleneğin sunduğu imkânlar tartışılacaktır.

Katılımın serbest ve ücretsiz olduğu “Yesevî-Han Meclisi (Dîvân-ı Hikmet Okumaları)”nın ilk programı Türkiye Yazarlar Birliği’nin Kızılay’daki yeni genel merkezinde (Sümer-1 Sk. Nu. 11 Kat:5) 10 Aralık 2010 Cuma günü saat: 18.00-19.30 arasında düzenleniyor.

Dr. Hayati Bice Kimdir?

1959 yılında Tokat’ta dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı. (1982). Uzman doktor olarak çeşitli kamu kurumlarında ve özel sağlık sektöründe görev yaptı. Halen T.C. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda hekim olarak çalışmaktadır.

1994–1995 öğretim yılında Uluslararası Ahmed Yesevî Türk-Kazak Üniversitesi’nde görev alarak “Yesevilik Bilgisi” dersleri verdi.

Tıp alanındaki ve sosyokültürel konulardaki birçok araştırma ve incelemesi çeşitli bilim ve kültür dergileri ile gazetelerde yayınlandı.

Yayınlanan Eserleri: Dîvân-ı Hikmet [TDV yayını-5.baskı 2009], “Kafkasya’dan Anadolu’ya Göçler” [TDV yayını-1989], “Ahmed Yesevî Türbesi”[T.C.Kültür Bakanlığı yayını-1991] ve “İşaret Taşları”[İnsan yayınları-2006], “Türk Yurtları Üzerine Notlar”[Bilgeoğuz yayınları, 2010] “Antimikrobial Tedavi Rehberi [1991]”,”Annenin Rehberi” [TDV yayını -8.baskı- , 2010].

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Türkiye Yazarlar Birliği’nde Divan-ı Hikmet Okumaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.