Ana Sayfa > Genel > Gökseki-Mumuda Arası Varyantla Birleştirilsin: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 33

Gökseki-Mumuda Arası Varyantla Birleştirilsin: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 33

ilyastorgacKAŞ – MUMUDA – KALKAN YOLU YAPILSIN!

Kaş –Kalkan yolu Finike-Demre sahil yolunun küçük kardeşi gibidir. Yaklaşık 20 km olan yolu 30 dakikada ancak alabiliyorsunuz. Keskin virajlar hem görüş alanını hem de araç kontrolünü zorlaştırıyor.

Teknoloji ile barışık olanlar, teknolojinin ayağımıza getirdiği kolaylıkları iyi bilirler. Dünyanın bir köşesinden oturduğunuz koltukta, çayınızı yudumlarken “Google Earth” sayesinde istediğiniz yerin enlem-boylamını, rakımını, dağını, tepesini görebiliyorsunuz.

Uzaya uydu gönderme yarışında ilk başta ABD, Rusya ve Çin başı çekmekte. Tabi bunun ekonomik güç ile doğru orantısı olduğu açık.

gokseki2

İşte dünyamızın etrafını saran bu binlerce uydu bize anbean fotoğraflar, sinyaller göndermekte. Gerek orman yangınları, gerek sınır kaçakçılığı, antik eser kaçakçılığı, uyuşturucu üretim merkezleri 2,5 metre çözünürlükte olmak şartı ile gözetlenebilmekte.

Bunun yanında görmek istediğiniz bir coğrafya alanını çok rahat görebilme fırsatını da sizlerin elinin altına getiriveriyor.

gokseki

İşte bu fırsatı değerlendirerek baktığımızda Gökseki – Kalkan arasındaki Gökçeören Köyü mahalleleri olan Mumuda ve Baldıraz’da çok düşük maliyetle dümdüz bir ulaşım ağı kurulabileceğini gözlemledik. Zaten köylüler bu toprak yolu kullanmaktalar. Amaç bu yolu devlet yolu haline getirerek ucuz, risksiz ve hızlı ulaşımı sağlayabilmek… Zaten fotoğrafa dikkatlice baktığınızda cetvelle çizilmiş gibi dümdüz bir alan olduğunu görürsünüz. Yapılması gereken iş ise iki vadiye iki köprü ile Gökseki’den Mumudaya bir bağlantı yolu (Varyant).

NE FAYDASI OLACAK?

Yolun faydasını anlatmaya gerek yok: YOL MEDENİYETTİR… Bunun yanında ilk yapılması lazım gelen iş ise İmar Planlaması yapmak olmalıdır. Yapılacak master imar planında yollar, binalar, inşaat oranları, kat sayıları, yeşil alanlar, sosyal tesisler belirlenmeli ve bundan sonra yapılaşmada bu plana göre olmalıdır.

Bu plan ile Kaş-Kalkan’ın ileride tek şehir olması planlanmalıdır. Bu alan gelişmeye çok müsaittir. Sahil boyunca kurulacak mahallelerin hepsi en fazla 400–500 metre mesafe ile deniz görebilecektir. Ve Türkiye’nin en uzun sahil çay bahçesi Mumuda – Gökseki sınırından başlayıp Kaputaş’a kadar uzanır olacaktır.

En önemlisi de 20 km. lik yolu 10–12 dakika arasında kat etmiş olacaksınız…

“Bütün hayallerimiz gerçek olabilir, eğer onları ikna edecek cesaretimiz varsa. »

                                                                                                                                       WALT DISNEY

İlyas Torgaç

– Haber Lotus –

HLotus

One thought on “Gökseki-Mumuda Arası Varyantla Birleştirilsin: Batı Antalya’nın Geleceğine Dair – 33

  1. Bahsettiğiniz yol ile kıyıyı takip eden sahil yolu arasında yapılaşmaya izin verilmezse bu proje çok yararlı ve sürdürülebilir olabilir. Ayrıca üst yolun arka tarafları da gevşek dokulu, büyük bahçeli villa, çiftlik vb benzeri imara açılması lazım. Aksi takdirde Kaş ve Kalkanı da Kuşadası gibi beton denizine döndürürsünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.